• mautic-3-demo-nowa-wersja-aktualizacja

Mautic 3: Budowanie stabilnych fundamentów Marketing Automation

print

Świat technologii stale się rozwija, a z nim Mautic, który buduje stabilne fundamenty pod przyszłe zmiany dla open source marketing-automation.

Ogromne podziękowania należą się dla zespołu badawczo-rozwojowego Acquii za kierowanie tym projektem i wykonywanie najtrudniejszych zadań oraz osób, które aktywnie uczestniczyły w procesie testów i wprowadzania poprawek do błędów.

Mautic 3 to nowa wersja, w której zmiany dokonały się  głównie w warstwie technicznej, czyli  „pod spodem”. Blisko 4000 plików zostało zmodyfikowanych, dostosowano aplikację do aktualnych wersji platform, ograniczając tym samym wykorzystanie przestarzałych platform, na których opiera się Mautic 2.

Kluczowe zmiany w Mautic 3 obejmują:

  • Aktualizacja ze starej wersji Symfony 2.x do Symfony 3.x.
  • Aktualizacja z nieaktualnej wersji jQuery 2.x do wersji 3.3.1.
  • Aktualizowanie menedżera plików.

Ponadto minimalna wymagana wersja PHP została teraz zwiększona z 5.6.19 do 7.2.21, a minimalna wersja MySQL została podniesiona z 5.5.3 do 5.7.

Te długo oczekiwane ulepszenia są ważne nie tylko dla przyszłego bezpieczeństwa, stabilności i wydajności, ale także stanowią podstawę dla przyszłego rozwoju systemu marketing-autoamtion open source.

Liczymy, że wypracowana strategia wprowadzania kolejnych wersji, w których pojawią się od dawana pożądane funkcjonalności oraz aktualizacje sprawie, że Mautic stanie się narzędziem pierwszego wyboru dla marketerów.

Co się zmieniło w Mautic 3?

Chociaż w tej wersji wprowadzono wiele zmian w bazie kodu (zmodyfikowano prawie 4000 plików!).  Zmiany te nie wpływają jednak na użytkowników Mautic, gdyż interfejs i zestaw funkcji pozostaną w dużej mierze niezmienione.

Istnieją jednak pewne kluczowe zmiany, o których administratorzy instalacji Mautic będą jednak musieli pamiętać:

Zmiany w Mautic 3 skierowane do użytkownika obejmują:

  • Tokeny {leadfield = …} zostały usunięte. Zamiast tego będziesz musiał użyć tokenów {contactfield = …}.
  • Konsola (używana w zadaniach cron i zadaniach wiersza poleceń) została przeniesiona do innego katalogu. Musisz zaktualizować wszystkie zadania crona i zastąpić aplikację / konsolę bin / konsolą
  • Istnieje nowy menedżer plików. Możesz to zobaczyć, gdy przejdziesz do edytora WYSIWYG i spróbujesz na przykład dodać obraz.
  • Wtyczki Rackspace i OpenStack do zdalnych zasobów zostały usunięte z powodu nieaktualnej biblioteki z Rackspace.

Te zmiany zostały odzwierciedlone w dokumentacji, więcej informacji na temat funkcji można znaleźć na stronie głównej wersji.

Najważniejsze zmiany, które wpłyną na programistów. Pełną listę zmian znajdziecie na GitHubie projektu.

Jak mogę pobrać Mautic 3?

Mautic 3 pobierzesz z mautic.org/download, obecnie automatycznie pobierasz wersje Mautic 3.0.1.

Jak zaktualizować do Mautic 3?

W poniedziałek 29 czerwca 2020 r. została udostępniona stabilna wersję Mautic 2.16.3. Ta wersja zawiera skrypt aktualizacji, który pozwoli na migrację z Mautic 2 do Mautic 3.

Jeśli chcesz przetestować skrypt migracji, zdecydowanie zalecamy utworzenie instalacji przejściowej, a nie robienie tego bezpośrednio w aktywnej instancji. Jak zawsze upewnij się, że masz działającą kopię zapasową przed aktualizacją.

Uruchamianie migracji z Mautic 2 do Mautic 3

Skrypt aktualizacji można wykonać w interfejsie użytkownika lub w wierszu poleceń. Posiada wiele wbudowanych funkcji sprawdzających, czy twoje środowisko jest odpowiednie dla Mautic 3. Jeśli skrypt napotka jakiekolwiek problemy, otrzymasz kod błędu z linkiem, który prowadzi bezpośrednio do odpowiedniej części dokumentacji, aby dowiedzieć się, co się stało, i co dalej.

Podczas procesu aktualizacji tworzona jest kopia zapasowa struktury pliku i bazy danych. Aby uruchomić aktualizację, będziesz potrzebował przynajmniej dwa razy więcej przestrzeni pod  instancję Mautic (plików i bazy danych).

Jeśli masz jakieś wtyczki firm trzecich lub wtyczki niestandardowe, które nie zostały zaktualizowane jeszcze pod Mautic 3, musisz przenieść je z katalogu wtyczek do, na przykład, nowego katalogu kopii zapasowych wtyczek przed uruchomieniem migracji.

Skrypt przypomni Ci o tym podczas aktualizacji. Ten krok jest ważny, jeśli twoje wtyczki nie są kompatybilne z Mautic 3, mogą wystąpić błędy po zakończeniu migracji, uniemożliwiając dostęp do instancji.

Demo Mauitc 3 – otrzymaj dostęp!

Specjalnie dla Was uruchomiliśmy demo Mautic 3, abyście mogli sprawnie przeklinać nową wersję Mautic Marketing Automation Open Source, aby otrzymać dostęp wypełnij formularz:

Mautic to darmowa platforma marketing automation.

Swobodna integracja

Otwarte oprogramowanie Mautic pozwala na nielimitowane połączenia z innymi aplikacjami. Łatwo integruje się z z dziesiątkami rozwiązań w tym m.in. z CRM czy sieciami społecznościowymi.

Otwarty

Mautic integrujesz i dostosujesz do nawet najbardziej specyficznych potrzeb Twojej firmy firmy.

Kompletna kontrola danych

Mautic możesz zainstalować bezpośrednio na swoim serwerze. Nie musisz płacić za dostęp do aplikacji, kontaktów, kampanii, czy obawiać się utraty licencji. Twoje dane są zależne tylko od Ciebie. Są Twoje jak nigdy dotąd.

Bezpieczny

W Mautic to Ty sprawujesz kontrolę!

Prosta instalacja

Instalację Mautic możesz wykonać w kilku prostych krokach. Jeśli zaś wolisz łatwiejsze rozwiązanie - możesz skorzystać z usług instalacyjnych. Sam interfejs aplikacji jest niezwykle przyjazny, intuicyjny, a zarazem nowoczesny.

Łatwy

W Mautic skomplikowane mogą być jedynie ułożone przez Ciebie kampanie marketing automation.

Czytaj blog o Mautic

Potrzebujesz pomocy przy Twoim Marketing Automation? Napisz do nas.

About the Author:

Aneta Walas
Wieloletni praktyk marketingu i konsultant biznesowy. Specjalista w zakresie wsparcia sprzedaży, content marketingu, generowania leadów i automatyzacji marketingu. Pasjonatka nowych technologi i ich kreatywnego wykorzystania w biznesie. Zafascynowana analizą danych i technikami ich wizualizacji. Myśli strategicznie, bezustannie szukając nowych możliwości. Certyfikowany ekspert Business Process Management (OMG) oraz Project Manager (Prince2). W pracy i w życiu prywatnym ceni zaufanie oraz współpracę opartą na porozumieniu i szacunku.