• Zadanie Cron dla Mautic - ustawienia serwera

Zadania Cron dla Mautic – jak poprawnie wprowadzić?

print

Co to są zadania Cron? Inaczej jest to harmonogram cyklicznych zadań (programów, komend, skryptów) wykonujących okresowe czynności na serwerze. Mówiąc ludzkim językiem planujesz zadania dla Twojego serwera, aby wymuszał i aktualizował zestawienie tabel w Twojej aplikacji. Zadanim Cron dla Mautic poświęciliśmy odrębny wpis, gdyż otrzymujemy wiele zapytań związanych z poprawnym ustawieniem na serwerze. Użytkownicy Mautic pomijają również ten bardzo ważny aspekt instalacji, co przekłada się na błędy i problemy z konfiguracją i eksploatacją marketing automation.

Mautic potrzebuje kilku zadań cron, które umożliwiają mu bieżącą obsługę mechanizmów i działania systemu.  Większość dostawców hostingu umożliwia  dodawania zadań cron za pośrednictwem SSH, AdminDirect lub inny panel zarządzania serwerem.

Jak często wykonujesz zadania cron zależy od Ciebie i zakresu usług hostingowych, które posiadasz. Dostawcy hostingu często preferują uruchamianie skryptów co 15 lub 30 minut, wówczas musisz się dostosować do limitów i ograniczeń. Jeśli masz wątpliwości dopytaj o możliwości i ograniczenia Twojego dostawcę usług hostingowych.

Zaleca się, aby dodać wymagane przez Mautic zadania tak, aby wykonywane zadania nie nakładał się na siebie.

Na przykład:

  • 0,15,30,45 <— mautic:segments:update
  • 5,20,35,50 <— mautic:campaigns:update
  • 10,25,40,55 <— mautic:campaigns:trigger

Wyjaśnijmy jednak, co oznaczają poszczególne zadania Cron.

Zadanie Cron - Mautic i CronTab

Wymagane zadania Cron dla Mautic

Mautic do prawidłowego działania potrzebuje następujące poprawnie wprowadzone i działające zadania Cron są to:

Segmenty w Mautic

Komenda utrzymuje i aktualizuje tabele segmentów:

php /path/to/mautic/app/console mautic:segments:update

Domyślnie skrypt przetwarza kontakty w partiach 300.  Jeśli zadanie to zbyt mocno obciąży zasoby Twojego serwera, możesz użyć opcji  –batch-limit = X, zastępując X liczbą kontaktów do przetworzenia w każdej partii. Możesz również ograniczyć liczbę kontaktów do przetwarzania w trakcie wykonywania skryptu, używając opcji –max-contacts, aby dodatkowo ograniczyć wykorzystywane zasoby.

Kampanie w Mautic

Komenda aktualizuje kampanie o dane kontaktów:

php /path/to/mautic/app/console mautic:campaigns:rebuild

Domyślnie skrypt, tak jak dla Aktualizacji Segmentów, przetwarza kontakty w partiach 300. Możesz dla tej komendy wykonać analogiczne operacje redukujące i ograniczające wykorzystanie zasobów serwera.

Zdarzenia w kampanii Mautic

Komenda wyzwala zdarzenia zaplanowane w kampaniach Mautic:

php /path/to/mautic/app/console mautic:campaigns:trigger

Domyślnie skrypt przetwarza zdarzenia w paczkach 100. Możesz ograniczyć ilość zdarzeń w jednym cyklu, używając opcji -batch-limit = X, zastępując X liczbą zdarzeń w celu przetworzenia każdej partii. Możesz również ograniczyć liczbę zdarzeń do wyzwolenia w trakcie wykonywania skryptu, używając zdarzeń -max, aby ograniczyć używane zasoby.

W systemie możesz ograniczyć ilość wysyłanych wiadomości marketingowych do kontaktu np. nie więcej wiadomości email niż 2 w tygodniu. Jednak uruchomione kampanię, szczególnie w zakresie hodowania leadów nie powinny zostać ograniczone.  Aby nie ograniczać wysyłki komunikatów zaplanowanych w kampanii marketingowej, które trafiają automatycznie do kolejki wyzwalacza kampanii. Dodaj do listy zadań komendę wysłania wiadomości, która przetworzy i przeskaluje kolejkę planowanych wysyłek z kampanii.

mautic:messages:send

UWAGA: wiadomości będą dodawane tylko do kolejki, jeśli reguły częstotliwości są stosowane zarówno w systemie, jak i na kontakcie.

Społeczność twórców Mautic generuje wtyczki i aplikacje, które upraszczają obsługę i użytkowanie Mautic osobom nie posiadającym wiedzy technicznej. I tak powstała wtyczka: Cronfig. Dla wymaganych trzech zadań Mautic  możesz pobrać i uruchomić wtyczkę bezpłatnie. Zadania uruchamiają się co 30 minut każde. Natomiast dla zadań opcjonalnych (powyżej 3 wymaganych) twórca pobiera opłatę. Na stornie prezentującej wtyczkę autor przedstawia instrukcję jej instalacji oraz konfiguracji.

Opcjonalne zadania Cron dla Mautic

Lista opcjonalnych zadań Cron ogranicza się do komend, które umożliwią działanie mechanizmów i funkcji systemu. Jeśli zdecydujesz się na uruchomienie danej funkcji sprawdź, czy nie wymaga ona uruchomienia zadania Cron. Do opcjlnalnych zadań Cron należą:

Planowanie wysyłki wiadomości e-mial

Komendę należy dodać, jeśli skonfigurowaliśmy i zamierzamy planować i kolejkować wysyłkę wiadomości e-mail:

php /path/to/mautic/app/console mautic:emails:send

Pobieranie i monitorowanie procesów mailingowych

Komendę należy wprowadzić jeśli ustawisz w systemie zarządzanie odrzuceniami wiadomości email:

php /path/to/mautic/app/console mautic:email:fetch

Monitoring mediów społecznościowych

Użyj komendę, aby korzystać z funkcji monitoringu mediów społecznościowych

php /path/to/mautic/app/console mautic:social:monitoring

Integracja Webhooks w Mautic

Jeśli zamierzasz łączyć się poprzez Webhooks z aplikacjami zewnętrznymi musisz wprowadzić zadanie Cron, które obsłuży i wyzwoli

php /path/to/mautic/app/console mautic:webhooks:process

Aktualizacja bazy MaxMind GeoLite2 IP

Mautic używa domyślnie bazy MaxMind’s GeoLite2 IP. Konfigurując ustawienia Mautic możesz pobrać bazę, aby aktualizować prezentacje danych IP na Twojej mapie musisz uruchomić następujące zadanie cron:

php /path/to/mautic/app/console mautic:iplookup:download

Czyszczenie bazy danych

Z czasem Twoja baza zapełni się ogromną ilością danych i kontaktów, przy prawidłowej konfiguracji każdego dnia możesz pozyskiwać po kilkaset nowych kontaktów np. z monitoringu mediów społecznościowych. Cześć danych będzie stanowiła niska wartość, szczególnie anonimowe kontakty. Trudno będzie wykorzystać je w efektywny sposób. Mautic przewidział opcje wielkiego, automatycznego sprzątania. Pamiętaj uruchamiając zadanie Cron usuniesz na stałe wszystkie historyczne dane. Pamiętaj zatem, aby wykonać wcześniej kopię zapasową – to na wypadek jeśli usuniesz zbyt dużo danych. Możesz wykonać próbne czyszczenie przez opcje –dry-run.

php /path/to/mautic/app/console mautic:maintenance:cleanup --days-old=365 --dry-run

Lista zadań Cron dla Mautic

Zapanowanie nad zadaniami Cron jest niezbędne. Bez prawidłowo ustawionych zadań Twój Mautic nie będzie działał prawidłowo. Chcemy ułatwić Ci to zadanie i opracowaliśmy listę zadań Cron (plik .txt), którą możesz pobrać bezpłatnie tutaj.

Wypełnij formularz i pobierz zadnaia Cron dla Mautic:

Szybka instrukcja: w miejsce /twoja domena/folder/ wprowadź swoją ścieżkę dostępu do katalogu serwera, w który wgrałeś Mautic. Skoro zadania Cron już działają czas wprowadzić ustawienia poczty e-mail. Pora wysłać coś do naszych kontaktów.

Potrzebujesz pomocy? Napisz do nas.

About the Author:

Aneta Walas
Wieloletni praktyk marketingu i konsultant biznesowy. Specjalista w zakresie wsparcia sprzedaży, content marketingu, generowania leadów i automatyzacji marketingu. Pasjonatka nowych technologi i ich kreatywnego wykorzystania w biznesie. Zafascynowana analizą danych i technikami ich wizualizacji. Myśli strategicznie, bezustannie szukając nowych możliwości. Certyfikowany ekspert Business Process Management (OMG) oraz Project Manager (Prince2). W pracy i w życiu prywatnym ceni zaufanie oraz współpracę opartą na porozumieniu i szacunku.