• Na jakie koszty Mautic musisz być gotowy - cennik usług wdrożeniowych marketing automation

Koszty Mautic – kiedy i jakie poniesiesz?

print

To najczęściej zadawane nam pytanie od naszych czytelników. Dopytujecie o to, gdzie są haczyki i ukryte koszty? I jak to wszystko jest możliwe, że za darmo, co jest za darmo? Odpowiemy zatem na Wasze pytania, aby rozwiać wszelkie wątpliwości. Wyjaśnimy, co jest bezpłatne, a z jakimi kosztami musisz się liczyć i z jakich usług powinieneś skorzystać i dlaczego?

Co jest za darmo w Mautic?

Licencje na system marketing automation. Mautic to aplikacja oparta na otwartych licencjach (Open Source) tworzona i rozwijana przez społeczność Mautic, inicjatorem projektu jest David Hurley – to on uruchomił projekt i zaangażował rzeszę osób z całego świata, aby uczestniczyła w jednym z obecnie najszybciej rozwijających się projektów Open Sourc’owych.

Co to jest Open Source?

Open Source (otwarte oprogramowanie) jest to oprogramowanie, którego licencja pozwala na legalne oraz nieodpłatne kopiowanie. Jednocześnie zapewnia swobodne rozwijane analizowane i rozbudowę danego oprogramowania przez swoich użytkowników.

Z aplikacjami opartymi na licnecji Open Source spotykasz się na co dzień – najpopularniejszy na świecie CMS Worpress, Open Office, Gimp, Firefox, Google Chrome czy Android dla urządzeń mobilnych i wiele innych.

Zatem decydując się na Mautic, nie ponosisz opłaty za narzędzie i nie musisz się obawiać kosztów związanych z maintenance’em producenta. Każda aktualizacja jest i będzie dla Ciebie dostępna. Na chwilę obecną nowe wersje Mautic wychodzą średnio co dwa miesiące, to pokazuje jak dynamicznie i sprawnie rozwija się oprogramowanie i jak wielu sympatyków Open Source zaangażowało się w ten projekt.

To gdzie te koszty?

Wygląda idealnie, masz narzędzie bez opłat licencyjnych i darmowymi aktualizacjami, ale co z tymi kosztami? Wyobraź sobie, że dostałeś właśnie samochód od Cioci w prezencie – nówka sztuka, nieśmigana! Radość wielka, chodzisz, oglądasz i podziwiasz. Oczami wyobraźni widzisz się, jak pędzisz na wymarzone wakacje… Stop! Czy pamiętasz o paliwie, oponach, ubezpieczeniach, mechanikach, ach i jeszcze kursie na prawo jazy, jeśli takiego nie masz, opłaty parkingowe, może garaż, serwis, przeglądy i tutaj pojawia się rosnąca lista wydatków? Czy zatem masz samochód za darmo? Tak, ale czy musisz mieć pieniądze na korzystanie z niego i jego utrzymanie? Też tak! Czy musisz mieć garaż i prywatnego kierowcę – to zależy już od Ciebie!

Hosting dla Mautic

Pierwszym i niepodważalnym kosztem, jest koszt serwera? Możesz skorzystać z oferty Mautic w modelu SaaS opartego na technologii chmury, jednak wówczas tracisz największą przewagę – samodzielny zarządzanie bazą danych i wprowadzanie modyfikacji. Zatem musisz opłacić hosting, jeśli chcesz utrzymywać Mautic na własnej infrastrukturze. Który hosting jest najlepszy dla Mautic? Sami przetestowaliśmy ich kilkanaście, nim wybraliśmy obecnego dostawcę.

Uruchomienie i konfiguracja Mautic

Instalacje Mautic na własnym serwerze możesz wykonać samodzielnie w kilku krokach, jednak polecamy skorzystać z usług ekspertów, którzy uruchomią i skonfigurują prawidłowo Twoją instalację. Większość problemów, z jakimi do nas się zgłaszacie, wynika z błędnej konfiguracji ustawień. Tak Mautic ma również błędy – nie jest to tajemnicą, jednak gros problemów wynika z błędnej konfiguracji. Odnosząc się do samochodu od Cioci, to tak jakbyś chciał nim jeździć i sam wykonał przegląd, ocenił stan techniczny i wykonał naprawy powierzchowne. Ta oszczędność prędzej, czy później odbije Ci się czkawką. Zatem zaangażuj specjalistę, który uruchomi i skonfiguruje poprawnie dla Ciebie Mautic.

Wdrożenie Mautic marketing automation

Wdrażanie każdego systemu w firmie wiąże się z dodatkowymi kosztami. Brak opłat licencyjnych to duża oszczędność w budżecie twojego projektu. Jednak, aby automatyzacja marketingu przyniosła oczekiwane efekty, powinieneś przewidzieć budżet na dodatkowe kosztach, takie jak migracja danych, przeszkolenie pracowników, zbudowanie procesów, czy integracja z innymi wykorzystywanymi w firmie narzędziami, np. CRM, media społecznościowe, czy też inne aplikacje zewnętrzne. Jak przygotować się do wdrożenia Mautic opisaliśmy tutaj. To jaki plan wdrożenia przyjmiesz i czy skorzystać z usług dostawcy i zewnętrznych konsultantów zależy do Twojej sytuacji, skali przedsięwzięcia i mocy przerobowych. Jeśli zdecydujesz się na samodzielne uruchomienie procesów – pamiętaj, Twój czas też kosztuje!

Jakie koszty mogą się jeszcze pojawić?

Tutaj nie ma ograniczeń, przecież możesz potrzebować własnych szablonów i korzystać z usług kreatywnych. Wsparcia technicznego, usług zarządzania kampaniami, możesz Tworzyć własne modyfikacje i dostosowywać Mautic do własnych potrzeb, zatem pojawią się usługi programistyczne.  Wracając do przykładu naszego samochodu-  to Ty decydujesz czy Twój samochód będzie garażowany i czy garaż ma być ogrzewany? Oczywiście auto może się też zepsuć i będzie wymagało naprawy, aby dalej sprawnie jeździć. Pakiet OC i AC dobierzesz według własnych potrzeb i możliwości, ale musisz je przewidzieć w swoich wydatkach. Cenny mogą się różnić w zależności do dostawców usług. To jak będziesz używał i czy Twój samochód pomoże Ci rozwinąć się biznesowo, zależy wyłącznie od Ciebie, jak go wykorzystasz?

Mautic to darmowa platforma marketing automation.

Swobodna integracja

Otwarte oprogramowanie Mautic pozwala na nielimitowane połączenia z innymi aplikacjami. Łatwo integruje się z z dziesiątkami rozwiązań w tym m.in. z CRM czy sieciami społecznościowymi.

Otwarty

Mautic integrujesz i dostosujesz do nawet najbardziej specyficznych potrzeb Twojej firmy firmy.

Kompletna kontrola danych

Mautic możesz zainstalować bezpośrednio na swoim serwerze. Nie musisz płacić za dostęp do aplikacji, kontaktów, kampanii, czy obawiać się utraty licencji. Twoje dane są zależne tylko od Ciebie. Są Twoje jak nigdy dotąd.

Bezpieczny

W Mautic to Ty sprawujesz kontrolę!

Prosta instalacja

Instalację Mautic możesz wykonać w kilku prostych krokach. Jeśli zaś wolisz łatwiejsze rozwiązanie - możesz skorzystać z usług instalacyjnych. Sam interfejs aplikacji jest niezwykle przyjazny, intuicyjny, a zarazem nowoczesny.

Łatwy

W Mautic skomplikowane mogą być jedynie ułożone przez Ciebie kampanie marketing automation.

Czytaj więcej o Mautic

Potrzebujesz pomocy? Napisz do nas.

By |2020-06-29T11:06:21+00:00Sierpień 9th, 2017|Categories: Artykuł|Tags: , , , |0 Comments

About the Author:

Aneta Walas
Wieloletni praktyk marketingu i konsultant biznesowy. Specjalista w zakresie wsparcia sprzedaży, content marketingu, generowania leadów i automatyzacji marketingu. Pasjonatka nowych technologi i ich kreatywnego wykorzystania w biznesie. Zafascynowana analizą danych i technikami ich wizualizacji. Myśli strategicznie, bezustannie szukając nowych możliwości. Certyfikowany ekspert Business Process Management (OMG) oraz Project Manager (Prince2). W pracy i w życiu prywatnym ceni zaufanie oraz współpracę opartą na porozumieniu i szacunku.